با ما ارتباط برقرار کن

شوبین

تفاوت هارد SSD با HDD

ارائه‌شده

روشن

تفاوت هارد SSD با HDD

SSD و HDD

حافظه ذخیره اطلاعات بر دو نوع است. هر کدام از این نوع ذخیره اطلاعات ویژ گی های خاص خود را دارند. این دو نوع روش برای ذخیره اطلاعات SSD و HDD نام دارند. در این مطلب می خواهیم با شما درباره تفاوت هارد SSD و HDD صحبت کنیم.هر کدام از هاردهای گفته شده دارای معایب، محاسن ، تعریف و ممفهوم خاص خود هستند که در ادامه درباره انها صبحت می کنیم.

HDD

قدمت این نوع فناوری به ۶۰ سال پیش بر میگردد.(HARD DISK DRIVE)  که مخفف آن HDD است به معنای دیسک سخت می باشد.این نوع فناوری از یک صفحه دایره ای شکل به نام دیسک برای ذخیره اطلاعات استفاده می کند. این دیسک مغناطیسی است.دیسک سخت از هد یا بازوی متحرک برای نوشتن و خواندن از روی دیسک استفاده می کند.

سرعت چرخش دیسک برای ذخیره اطلاعات از اهمیت زیادی برخوردار است به طوریکه هر چه قدر سرعت چرخ دیسک بیشتر باشد سرعت ذخیره اطلاعات بیشتر خواهد بود.یکی از تفاوت های هارد دیسک قدیمی با هارد دیسک ها جدید در نوع پورت و اتصال انها به مادربورد است.

در هارد دیسک های قدیمی از پورت IDE استفاده می کردند اما در هارد دیسک های جدید از پورت هایی به نام SATA استفاده می کنند که اخرین نسخه از SATA به نام SATA III نام دارد که برای خواندن و نوشتن بر روی دیسک از حداکثرین سرعت ممکن بهره می برد.

تفاوت هارد SSD با HDD

SSD

دیسک حالت جامد (SOLID STATE DRIVE) که مخفف ان SSD است.این نوع دیسک از همان جا که از اسم ان پیدا است از هیچ قطعه متحرکی برای ذخیره اطلاعات استفاده نمی کند.در واقع این نوع هاردها نوعی بزرگ تر و پیشرف تری از فلش مموری ها هستند.هر کدام از  هارد SSD و فلش مموری از حافظه NAND برای استفاده می کنند. در واقع حافظه NAND در هارد SSD جاشنین بازوی متحرک در هارد سخت شده است.حافظه NAND کاره بخش متحرک را در هارد SSD بر عهده گرفته است. به همین دلیل است که هاردهای SSD از سرعتی به مراتب بالاتر از هاردهای سخت دارند.

میزان اطلاعات ذخیره شده به ظرفیت حافظه NAND بستگی دارد. یعنی هر چه قدر این حافظه ظرفیت بالاتری داشته باشد میزان اطلاعات ذخیره شده می تواند بالاتر باشد. نوعی تکنولوژی جدید در حافظه NAND به کار رفته است که امروزه هاردهای SSD می توانند ظرفیت حافظه بیشتری را نسبت به هاردهای سخت داشته باشد.

تفاوت هارد SSD با HDD

شباهت

هر دو نوع هارد وظیفه ذخیره اطلاعات را برعهده دارند اما بسته به نیاز شما و کار هایی که می خواهید انجام بدهید می توانید هر کدام را انتخاب کنید.در ادامه به مقایسه این دو نوع هارد می پردازیم.

محاسن SSD

 •  این نوع هارد همانطور که گفته شد هیچ گونه قطعه مکانیکی ندارد و به طور کامل از قطعات الکترونیکی استفاده می کند. به همین دلیل است که کوچکتری صدایی تولید نمی کند.
 • هارد SSD مقاوم در برار ضربه و شوک است به دلیل اینکه از قطعه مکانیکی استفاده نمی کند.
 • هارد اس اس دی از برق مصرفی پایینی برخوردا است..نسبت به هارد سخت از وزن کمی برخوردا است.
 • نسبت به هارد سخت مقاومت بیشتری در برابر گرما و سرما دارد.
 • این نوع هارد نسبت به هارد درایو های موجود سرعت بیشتری دارند.

تفاوت هارد SSD با HDD

قیمت

هارد SSD  قیمت بالایی نسبت به هارد سخت دارد. 

طول عمر

در زمینه طول عمرهای SSD و HDD با دو نوع بحث مواجه می شویم. اول اینکه طول عمر از نظر مقدار ترابایت نوشته شده بر روی هارد و دیگری طول عمر از نظر سالم ماندن هارد است.در هارد های سخت به دلیل وجود قطعات مکانیکی احتمایل اینکه زودتر دچار مشکل و خرابی شوند بیشتر است. به عنوان مثال اگر هارد دیسک با چیزی برخورد کند دچار مشکل می شود.

در مقابل هاردهای SSD به دلیل اینکه از قطعات مکانیکی استفاده نمی کنند احتمال خرابی در انها هنگام برخورد یا ضربه احتمال خرابی در انها خییلی کمتر است. به خاطر همین است که در نگهداری هارد دیسک باید بیشتر احتیاط کرد.

 دو نوع معیار دیگر برای اندازه گیری طول عمر هارد ها در نظر گرفته می شود.TBW یعنی ترابایت نوشته شده و DWPD یعنی تعداد دفعات بازنویسی حافظه در یک روز است.به عنوان مثال طول عمر یک هارد ssd از نظر TBW  با ظرفیت ۵۱۲ گیگابایت ۱۶۰ ترابایت است.به این معناست که شما می توانید با نوشتن روزی ۴۰ گیگابایت به مدت ۱۱ سال می توانید از این هارد استفاده کنید.اما این بحث میعار برای هادرهای سخت صادق نیست یعنی اینکه هاردهای سخت تا زمانی که سالم هستند می توانید از انها استفاده کنید.

نحوه عملکرد در اجرای بازی

اگر به دنبال سرعت بالا در لودینگ بازی هستید هارد SSD به مراتب می تواند مناسب تر باشد.هارد SSD نه تنها در سرعت لودینگ به شما کمک می کند بلکه در نرخ فریم می تواند تاثیر گذار باشد.

شکل و ابعاد

در این بحث هاردهای SSD به دلیل داشتن قطعات الکترونیکی اندازه های کوچیک تری نسبت به هارد های سخت دارند. در ابعاد یکسان وزن هاردهای SSD  در حدود یک پنج از وزن کمتری برخوردار هستند.

صدا

از انجا که هارد های سخت دارای قطعات مکانیکی هستند و برای خواندن و نوشتن از بازو های مترحک استفاده می کنند صدا ایجاد میکنند. اما در مقابل هارد های SSD به دلیل استفاده از قطعات الکترونیکی هیچ صدایی تولید نمی کنند.

میزان برق مصرفی

باز هم اسم قطعات مکانیکی به میان آمد به دلیل وجود همین قطعه است که میزان برق مصرفی هارد های سخت بیشتر از هارد های ssd است.به دلیل اینکه قطعات مکانیکی برای اینکه بتوانند حرکت کنند نیزامند برق بیشتری هستند.به همین دلیل اگر لپ تاپ شما از هارد های ssd استفاده می کند، طول عمر باتری لپ تاپ شما بیشتر می شود.

انتخاب HDD

 • کسانی که بودجه کمی دارند.
 • افردای که می خواهند فایل هایی را با حجم زیادی را ذخیر کنند.
 • افرداری که کاره خاصی را مد نظر ندارند.

انتخاب SSD

 • افرادی که دائم در سفر هستند.
 • انجام کارهای گرافیکی و مهندسی سنگین.
 • آهنگ سازان و موسیقی دان های با تجربه و حرفه ای.
 • گیمر هایی که از سرعت لودینگ پایین رنج می برند.   

نتیجه

در انتهای بحث تفاوت هارد ssd با hdd باید بگویم انتخاب هر کدام از این دو نوع هارد به نیاز شما و معیار های شما برای اتخاب بستگی دارد.اگر شما می خواهید یک تجربه سریع، بدون صدا و نویز، با سرعت بدون اینکه قیمت برای شما اهمیت ندارد هارد ssd می تواند گزینه خیلی بهتری باشد.اما اگر به دنبال پایداری و ظرفیت در حجم هستید هارد دیسک ها بهترین گزینه هستند.همه چیز به معیار های خود بستگی دارند. 

شما می توانید برای خرید هار دهای HDD و SSD به اینجا مراجعه کنید.

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نظر خود را به اشتراک بگزارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برترین ها