با ما ارتباط برقرار کن

آموزش

شبکه و ابزار: مودم،روتر،سوییچ

ارائه‌شده

روشن

شبکه و ابزار: مودم،روتر،سوییچ

ابزار مورد نیاز در شبکه داخلی (local network)

در این متن می خواهیم وظایف و تفاوت های بین روتر،مودم و سوییچ که ابزارهایی برای راه اندازی شبکه هستند را در اختیار شما قرار دهیم.فرض کنید شما یک شبکه محلی راه اندازی کرده اید،برای اینکه بتوانید سیستم ها را به یکدیگر متصل کنید، به ابزار هایی مانند:سوییچ-هاب نیاز دارید.

Broadcast address

فرض کنید در شکبه محلی خود چند سیستم دارید که می خواهید برای تمام سیتسم ها داده هایی را ارسال کنید. با استفاده از همین آدرس می توانید این داده ها را برای تمامی سیستم ها ارسال کنید.

Unicast address

در شبکه ای که گفته شد اگر می خواهید همین داده ها را فقط به یک سیستم ارسال کنید،با استفاده از همین آدرس می توانید داده های خود را فقط به یک سیستم  ارسال کنید.

Band witdh

سرعت انتقال داده و دریاف داده در شبکه.

Mac address

هر سیستمی که در شبکه وجود دارد از کارت شبکه استفاده می کند.هر کدام از این کارت های شبکه دارای آدرس هایی به نام مک آدرس هستند.همه این مک آدرس ها دارای آدرسهایی متفاوتی هستند.به بیان دیگر این مک آدرس همان Unicast address است.

Hub

از این وسیله برای برقراری ارتباط بین سیتسم ها در شبکه استفاده می شود. این وسیله دارای پورت های ۴،۸،۱۶،۲۴ و حتی بیشتر می توانند باشند.وظیفه این پورت ها دریافت داده ها از سیستم ها و ارسال داده ها به سیستم های دیگر است.

هنگامی که شما می خواهید داده ها را به همه سیستم های دیگر ارسال کنید،یعنی از Broadcast address استفاده می کنید. ابتدا این داده ها به Hub می رود. سپس از طریق hub به سایر سیستم ها به غیر ازسیستم خود ارسال می شود.در مقابل اگر بخواهید تنها به یک سیستم داده ها را ارسال کنید از Unicast address استفاده می کنید.

شبکه و ابزار: مودم،روتر،سوییچ

Bridge

این یک وسیله توسعه یافته و پیشرفته تری از Hub است.این وسیله شبکه های بزرگتر محلی را به دو بخش تقسیم می کند.هر شبکه ی بزرگتری که به دو بخش تقسیم می شود،خود دارای سیستم و هاب است.

هر بخش دارای سیستم هایی مجزا و هاب است.حال برای اینکه بتوان بین این دو بخش ارتباط برقرار کرد، از وسیله ای به نام Bridge استفاده می شود.این وسیله دارای ۲ یا ۳ ورودی است.

برای ارسال داده ها به سیستم ها از مک آدرس استفاده می کنیم. مک آدرس ها تمایزی بین سیستم ها را مشخص می کنند. با ذکر کردن مک آدرس سیستم گیرنده داده متوجه می شود که چه سیستمی داده را ارسال کرده است که در صورت نیاز بتواند به او پاسخ دهد.یکی از وظایف این وسیله تحلیل و استخراج آدرس مک است.

بعد از اینکه داده ها را ارسال کردیم Bridge مک آدرس سیستمی را که این داده ها را ارسال کرده است را در مکانی به نام Mac table ثبت می کند.به عنوان مثال یک شبکه داریم که به صورت دو شبکه مجزا تشکیل شده اند. این دو شبکه دارای سیستم،هاب و بریج است.

شما می خواهید از بخش یک داده هایی را دو سیستم A وB  بفرسیتد.سیستم A  در بخش یک وجود دارد.در این هنگام هاب در بخش یک می داند که سیستم A در همین بخش است. پس فقط در همین بخش داده ها را برای سیستم ها می فرستد.

چون سیستم B در بخش ۱ نیست، Bridge می فهمد که داده های ارسالی برای مک آدرس سیستم B  است که در بخش دو وجود دارد. سپس Bridge این داده ها را به هاب بخش دو می فرستد و هاب داده ها را به سیستم ها ارسال می کند.

شبکه و ابزار: مودم،روتر،سوییچ

سوییج(Switch)

این وسیله نمونه توسعه پیدا کرده ای از پل است که دارای پورت های بیشتری است.پورت های ۴،۸،۱۶،۳۲ و بالاتر و البته با امکانات بیشتر.

شبکه و ابزار: مودم،روتر،سوییچ

روتر(Router)

از آنجا که در بالا متوجه شده اید برای برقراری ارتباط شبکه محلی از مک آدرس استفاده می شود. اما برای برقراری ارتباط بین چند شبکه از وسیله ای به نام روتر استفاده می شود.

هر کدام از این شبکه ها دارای IP آدرس هایی هستند و سیستم هایی که درون این شبکه ها هستند دارای مک آدرس نیز هستند. روتر با استفاده از همین IP  می تواند تشخیص دهد که به کدام شبکه متصل شده اید.

زمان ارسال داده ها از شبکه دیگر، روتر اطلاعات ارسالی را بررسی می کند و IP آن شبکه را پیدا می کند. سپس با ورود به همان شبکه محلی، مک آدرس سیستمی که داده را ارسال کرده پیدا می کند. به طور کلی وظیفه روتر اینست که بین شبکه های مختلف ارتباط برقرار کند.

شبکه و ابزار: مودم،روتر،سوییچ

 مودم(Modem)

به طور کلی وظیفه مودم تبدیل داده های آنالوگ به دیجیتال و برعکس است.از آنجا که داده ها در کامپیوتر به صورت دیجیتال ایجاد می شود، مودم داده ها را به  آنالوگ تبدیل می کند. دلیل این کار این است که سیم های تلفن و ارتباطات صوتی توسط ولتاژ های آنالوگ ایجاد می شود.

در ابتدا مودم داده های دیجیتال را با صورت آنالوگ قابل انتقال بر روی سیم تلفن تبدیل می کند و همچنین در سمت گیرنده نیز این داده های آنالوگ را مجددا به داده های دیجیتال تبدیل می کند. به طور کلی مودم یک پل ارتباطی بین دیجیتال و آنالوگ است.

شبکه و ابزار: مودم،روتر،سوییچ

مطالب مرتبط:

محصولات dlink

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نظر خود را به اشتراک بگزارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برترین ها